مهمانان ایتالیایی

چند روز پیش از طریق پیام رسان واتساپ پیامی به دستم رسید که نوشته بود ” سلام ما در حال جستجوی یک محل اقامت در یزد هستیم برای تاریخ 28 الی 30 جولای ” پیامش را جواب دادم و در مورد جزئیات مقداری صحبت کردیم و قرار شد دو توریست ایتالیایی به اقامتگاه ما بیایند. چند عکس از حیاط و اتاقها برای آنها فرستادم و در مورد قیمت 10 یورو برای هر نفر به توافق رسیدیم البته با صبحانه و وای فای رایگان.

روز دوشنبه به ترمینال مسافربری یزد رفتم و آنها را به اقامتگاه رساندم در بدو ورود فدریک گفت چه مکان زیبایی ، اینجا از عکس هایی که دیدم زیباتر است. اتاق را به آنها تحویل دادم ، چراغها را روشن کردم و کلید کولر را به آنها نشان دادم. چند دقیقه بعد زن ایتالیایی ( جولیا ) آمد و رمز وای فای را پرسید سپس برای او توضیح دادم که زمان صبحانه ساعت 8 صبح است و ساعت 12 شب در اقامتگاه بسته خواهد شد البته من در اقامتگاه حضور دارم و اگر با من کاری داشتید با موبایل من تماس بگیرید.

موقع صرف چای و عصرانه کمی در مورد دیدنیهای یزد ، جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و گردشگری آن توضیح دادم و طبق معمول پای ثابت همه ی توضیحات من یعنی تور #خرانق ، #چک_چک ، #میبد و آنها خیلی استقبال کردند و قرار شد شب مجددا در مورد آن حرف بزنیم. البته معمولا خارجیها به کتاب لونلی پلنت مراجعه می کنند و از مکانهایی بازدید می کنند که آن کتاب راجع به آن توضیح داده است.

شب هنگام آنها از من قلیان با طعم نارگیل خواستند و من برای آنها تهیه کردم البته ما به طور معمول به مشتریان قلیان ارائه نمی کنیم مگر در موارد خاص چون از یک طرف خطرناک و مضر است از یک طرف اداره بهداشت و اماکن گیر می دهند و علیرغم درآمد و سود آوری که دارد به عنوان یک کار غیر فرهنگی به آن نگاه می کنیم به هر حال در مورد اجرای برنامه بازدید از روستای خرانق ، چک چک و میبد صحبت کردیم و قرار شد فردا بعد از صبحانه حرکت کنیم.

من با داشتن کارت راهنمای بلد محلی به عنوان راننده تاکسی ، نه راهنمای تور ، در این برنامه آنها را همراهی می کردم البته برخی آژانسها و برخی راهنمایان تور حتی سازمان میراث فرهنگی نسبت به این مساله حساس هستند البته اگر مدارک را کامل کنیم و وجوه قانونی را بپردازیم موضوع حل خواهد شد و می توانیم مجوز تاکسی گردشگری بگیریم که من برای این موضوع هم اقدام کرده ام. معمولا برنامه های این چنینی را به تاکسی ها می سپارم و خودم اقدام نمی کنم ولی این دو مهمان ایتالیایی به قدری خوش اخلاق و خوش برخورد بودند که من می خواستم مدت زمان بیشتری با آنها باشم و بیشتر با آنها صحبت کنم.

بازدید ما از روستای خرانق شروع شد و با گرفتن چند عکس ادامه پیدا کرد در پایان به طور اتفاقی با خانم عسکری آشنا شدیم که یک خانه محلی برای اقامت گردشگران داشت و صبحانه و نهار هم ارئه می داد و ما را به چای دعوت کرد و توضیحاتی در مورد زندگی و شرایط خود در روستای خرانق داد و گفت که آمادگی دارد برای گروه های گردشگری آش رشته و شولی تهیه کند بعد از خرانق راهی چک چک شدیم و بعد به اردکان رفتیم. مدتی قبل با آقای قانعی در اردکان آشنا شده بودم که مسیر قنات را برای بازدید گردشگران مرمت و بازسازی کرده بود با او تماس گرفتم و جهت بازدید از قنات به اداره میراث فرهنگی اردکان رفتیم. از مسیر پله های داخل خانه تاریخی به ورودی قنات رسیدیم و با ادامه مسیر از راه های باریک ، زیر زمینی و پیچ در پیچ گذشتیم و به مخزن آب انبار رسیدیم. تجربه جذاب و جالبی بود. خنکی هوا در مسیر قنات و گرمای هوا در بیرون اختلاف دمای حدودا 15 الی 20 درجه ای را ایجاد کرده بود.

برای خوردن نهار به هتل باغسرای اردکان رفتیم که علاوه بر فضای منحصر به فرد ، غذای خوبی هم داشت بعدا به سمت میبد رفتیم و علاوه بر بازدید از #نارین_قلعه و #کاروانسرای_شاه_عباسی ، از #یخچال_خشتی ، شهرک صنایع دستی میبد و برج #کبوترخانه هم بازدید کردیم و در نهایت به سمت یزد برگشتیم بعد از مدتی استراحت ، شب هنگام دوباره دور هم جمع شدیم و مسافران عرب هم به جمع ما اضافه شدند و با چای و شیرینی ، گپ و گفت شبانه را ادامه دادیم.

فدریک مرا به بازی شطرنج دعوت کرد و با هم مشغول بازی شدیم خیلی خوب بازی می کرد و نهایتا برنده شد بعد از بازی برای برنامه فردا با هم صحبت کردیم. فردا صبح بعد از صبحانه راهی #کاروانسرای_زین_الدین #مهریز شدیم. کاروانسرای دایره شکل و زیبایی در دل بیابان و در فاصله 70 کیلومتری یزد البته خیلی خلوت بود. از فضای اتاقها ، آشپزخانه ، رستوران و سالن پذیرایی و … بازدید کردیم سپس به سمت #سریزد رفتیم بعد از بازدید از قلعه تاریخی به سمت پاکنه ( پایاب ) رفتیم و بعد از #دروازه_فرافر و #مجسمه_آرش_کمانگیر بازدید کردیم و بعد به سمت مهریز رفتیم

, , ,
نوشتهٔ پیشین
مهمانان اتریشی
نوشتهٔ بعدی
مهمانان آلمانی

مطالب مرتبط

مهمانان اتریشی

روابط صمیمانه ؛ محور فعالیتهای گردشگری این روزها کمتر مهمان ایرانی داریم و بیشتر توریستهای اروپایی مهمان ما هستند , دیروز عصر مشغول مطالعه کتاب بودم که گوشی تلفنم زنگ خورد از پشت تلفن صدایی گفت ” hello ali ” پس از سلام و احوالپرسی و چند سئوال و جواب…
بیش تر بخوانید

هفتمین سالگرد فعالیت خانه خشتی

به مناسبت آغاز فعالیت اقامتگاه بوم گردی خانه خشتی یزد در تاریخ بیست و سوم آبان ماه سال 1392 ، هر ساله مراسمی با حضور مهمانان و جمعی از فعالان گردشگری و اهالی سفر در این مکان برگزار می شود
بیش تر بخوانید

رویدادهای گردشگری

ایونت ها یا رویدادهای گردشگری یکی از عوامل جذب گردشگران و سیاحان می باشد. اگر این رویدادها در بازه های زمانی مناسب و به صورت هر ماهه یا هرساله و یا در فصول خاص برگزار شوند ؛ دارای اعتبار و جایگاهی ویژه نزد گردشگران خواهند بود. این رویدادها می توانند…
بیش تر بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست